Wiosenne Spotkanie Mieszkańców Głogoczowa
Tegoroczny kwiecień obfituje w wydarzenia artystyczne w naszym Domu Kultury.
W ostatnią niedzielę miesiąca powitaliśmy wiosnę na Spotkaniu Mieszkańców.
Impreza rozpoczęła się poezją…. Stowarzyszenie SWIG podsumowało kolejną – wiosenną edycję rymowanek. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, a kilka osób recytowało swoje utwory.
Następnym punktem Spotkania był występ znakomitego Zespołu Regionalnego z Tenczyna – Toporzanie. Jest to formacja reprezentująca grupę etniczną Kliszczaków, licząca sobie już 40 lat, mająca na swoim koncie wiele znaczących nagród i wyróżnień za kultywowanie tradycyjnych obrzędów regionu.
Najważniejsze z nich to obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia – pasterze z gwiazdą i turoniem oraz dożynki – przyśpiewki, młócenie zboża cepami i ośpiewywanie dożynkowego wieńca. Do innych tradycyjnych obrzędów należą: zrękowiny tzw. „zoloty”, wesele, cepiny, skubanie pierza. Bardzo istotnym elementem kultury regionu są dawne piosenki, przyśpiewki, tańce – krzyżok, walczyk, polka.
W chwili obecnej zespół Toporzanie liczy 30 osób. Kierują nim państwo Barbara i Andrzej Druzgałowie. Kapelą, w której skład wchodzą: skrzypce pierwsze i drugie, guzikówka (heligonka) zastępowana czasem akordeonem, trąbka, klarnet i kontrabas (basy) opiekuje się Andrzej Stojewski.
Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień na przeglądach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Najważniejsze z nich to: 3 złote, 2 srebrne, 8 brązowych Spinek i 1 Rozeta na Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej, I nagroda i Złota Maska na Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu, I nagroda na Przeglądzie Teatrów Regionalnych regionu Małopolski w Bukowinie Tatrzańskiej, I miejsce na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, I miejsce na przeglądzie Pawie Pióro w Trzebini i wiele innych.
W Głogoczowie zespół przedstawił tradycyjne wesele z cepinami, przyśpiewkami, tańcami.
Wszyscy uczestnicy tej wspaniałej uczty artystycznej świetnie się bawili.
W organizacji Spotkania miały udział osoby prywatne oraz członkowie dwóch stowarzyszeń działających w Głogoczowie: Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Głogoczowa. Bardzo wszystkim za tę pomoc dziękuję i mam nadzieję, że satysfakcja z dobrej zabawy wielu mieszkańców Głogoczowa dodała Wam – Przyjaciele skrzydeł.
Dziękuję Wszystkim 🙂
Te spotkania są świetne.