Nasza misja

Gminny Ośrodek Kultury w Głogoczowie powstał w 1974 roku. Jego założycielką i pierwszym dyrektorem była pani Maria Tabor – Pręcikowska. Ośrodek koordynował działalność Klubów Ruchu i Rolnika na terenie gminy. Wiejski Dom Kultury w Głogoczowie został utworzony na mocy Uchwały nr XXXVII/110/84 decyzją Rady Narodowej Miasta i Gminy Myślenice z dnia 30 stycznia 1984r. i był jednostką samorządową. Od 01 kwietnia 1996r. jest filią Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Koniec XX wieku to czasy rozwoju kultury wiejskiej, ale także czasy Pagartu, Estrady Krakowskiej, Funduszu Rozwoju Kultury itp. instytucji promujących i wspierających kulturę i sztukę.

Od początku działalności Wiejskiego Domu Kultury ( wcześniej Gminnego Ośrodka Kultury) najważniejszą była szeroko rozumiana współpraca : z Kołem Gospodyń Wiejskich, Klubem Rolnika, a także z młodzieżową organizacją ZSMP. To na poziomie lokalnym. Oprócz tego istnieją dokumenty, które potwierdzają ścisłą współpracę z Powiatowym Domem Kultury Rad Narodowych w Myślenicach (od 1975 Miejskim Domem Kultury) oraz z kilkoma krakowskimi Domami Kultury .

Tyle najstarszej historii naszej jednostki.

Oferta programowa Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie jest bogata i składają się na nią: zajęcia plastyczne, nauka gry na instrumentach muzycznych – gitara , keyboard , instr. dęte, fitness, prężnie działające koło szachowe. W latach 2008 – 2011 działał na naszej scenie amatorski Teatr w Stodole.

Od maja 2012 r. reaktywowaliśmy tę formę działalności artystycznej . Mamy też w ofercie zajęcia kreatywne dla małych dzieci.
W ramach współpracy z Zespołem Placówek Oświatowych i Publicznym Gimnazjum w Głogoczowie organizujemy audycje umuzykalniające uczniów realizowane przez muzyków Filharmonii im.Karola Szymanowskiego w Krakowie i krakowskiej Akademii Muzycznej.

WDK nie zapomina o starszych mieszkańcach Głogoczowa – specjalnie dla nich, organizujemy wiosenne i jesienne spotkania mieszkańców,  na które zapraszamy szczególnie osoby samotne.

WDK organizuje również imprezy o zasięgu gminnym i rejonowym: Zawody Szachowe, Przegląd Kolęd i Pastorałek, Przegląd Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej, Szkolne Konfrontacje Artystyczne,
Turniej Interpretacji Bajki i Baśni.

WDK współpracuje ze wszystkimi lokalnymi organizacjami – Ochotniczą Strażą Pożarną , Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich, Komitetem Społecznym Głogoczów Razem, Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Głogoczowa.

Wspólnie z Komitetem Społecznym Głogoczów Razem organizujemy od kilku lat Koncerty Noworoczne i Walentynkowe Spotkania ze Sztuką. Te koncerty mają charakter charytatywny – zwykle pomagamy komuś w trudnej sytuacji życiowej. Zapraszamy na te imprezy gwiazdy scen lokalnych, ale także wielkich artystów scen polskich.

Szczególnie aktywna współpraca łączy Dom Kultury ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Głogoczowa. W ramach tej współpracy organizowane są zajęcia dla dzieci i młodzieży dofinansowywane z budżetu Gminy w formie konkursów na organizację zajęć podczas ferii zimowych i wakacji oraz alternatywnych form spędzania czasu wolnego. Od dwóch lat organizowany jest Konkurs piosenki anglojęzycznej o zasięgu rejonowym Let’s sing, od trzech lat konkurs „ogrodowy” dla mieszkańców Głogoczowa. Obie formy cieszą się dużym powodzeniem.

 

 

 

Logo naszego Domu Kultury – jego autorką jest graficzka silnie związana z Głogoczowem – pani Urszula Pręcikowska-Soból.

Misja –

  • rozpoznawanie oraz inicjowanie zainteresowań i potrzeb kulturalnych
  • przygotowanie do tworzenia i odbioru wartości kulturalnych
  • kształtowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze
  • tworzenie warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego
  • edukacja kulturalna oraz popularyzacja wiedzy i sztuki
  • dawanie mieszkańcom Głogoczowa bogatej oferty kulturalnej poprzez różnorodne formy działalności
  • realizacja imprez artystycznych, rekreacyjnych, sportowych – poprzez działania różnorodne, docieranie do większej liczby mieszkańców

 

Jeden komentarz do wpisu “Nasza misja”

  1. Witam i gratuluję strony, super Grażynko że ją założyłaś, życzę powodzenia.
    Sołtys.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.