Zajęcia szachowe
O szachach w Głogoczowie…
Szachy to gra, która oferuje Graczom przyjemność i wieczne wyzwania.
Przede wszystkim szachy ćwiczą umysł, ale nie są przeznaczone tylko dla intelektualistów. Reguły Królewskiej Gry może opanować każdy, nauczyć się grać dobrze i pokochać szachy na zawsze.
Uprawianie gry w szachy wzmacnia takie cechy osobowości jak: zdolność koncentracji, logicznego myślenia, umiejętność analizy i dedukcji, pobudzanie wyobraźni, ćwiczenie pamięci, cierpliwości, samodzielności i sprawności w podejmowaniu decyzji. Udział w turniejach i meczach szachowych wymaga i uczy odporności psychicznej, oraz co bardzo ważne:sportowego współzawodnictwa. Z tych powodów szachy uznaje się za ważny czynnik w edukacji dzieci i młodzieży, a nauczanie zasad gry weszło do programów szkolnych w wielu krajach. W Polsce na ten temat jeszcze się … dyskutuje.
Koło szachowe w Domu Kultury w Głogoczowie rozpoczęło swoją działalność w 1998r. Inicjatorem jego założenia i prowadzącym zajęcia jest wielki pasjonat tej gry, sędzia szachowy – Józef Kaczor.
Do 2010r. zawodnicy brali udział w ponad 100 turniejach na terenie województwa małopolskiego.
Nasze Koło szachowe jest uczestnikiem, ale także organizatorem i współorganizatorem wielu turniejów szachowych: rodzinnych, mikołajkowych, zimowych.
Mamy swój udział w Mistrzostwach Powiatu Myślenickiego w Szachach oraz Międzygminnej Lidze Szachowej.
W 2010r. Naszej drużynie udało się wywalczyć I miejsce drużynowo w XV edycji wymienionej Międzygminnej Ligi Szachowej. W następnej edycji mieliśmy II miejsce…
Kilka cytatów…
Partia szachów ma trzy fazy:W pierwszej ma się nadzieję, że stoi się lepiej, w drugiej wierzy się, że pozycja jest lepsza, w trzeciej widzi się, że pozycja jest przegrana – Ksawery Tartakower
***
Szachy nie są ani nauką, ani sztuką;są tym, co raduje człowieka najbardziej czyli walką – E. Lasker
***
Wbrew temu, co się powszechnie mówi, rola przypadku w grze szachowej jest olbrzymia. Przegrywa się niemal zawsze, gdy trafi się na silniejszego gracza . – Nieznany
***
W szachach – podobnie jak w każdym innym konflikcie – sukces opiera się na ataku. – Max Euwe
***
Historia
Za ojczyznę szachów uważane są Indie. O pierwszej grze szachowej są już wzmianki w VI wieku. Kiedy jednak gra powstała i kto ją wymyślił, tego nie wiadomo. Z Indii szachy przeszły do Persji, a stamtąd do krajów arabskich. Wschodni rodowód szachów jest więc bezsporny. Persowie napisali też pierwszy podręcznik do gry w szachy, a Arabowie przeprowadzili pionierskie szachowe turnieje.
Pierwszym europejskim krajem, który zapoznał się z egzotyczną i mocno intelektualną grą była Hiszpania. Stamtąd moda na grę w szachy rozprzestrzeniła się po całej Europie. Szybko przylgnął do niej przydomek „królewskiej”. Nie wiadomo jednak, czy dlatego że początkowo pasjonowano się nią jedynie na dworach królewskich, czy że celem gry jest danie mata królowi przeciwnika.
W średniowieczu szachy opanowały już całą Europę. Na dworach książęcych przeprowadzano z powodzeniem turnieje szachowe, gdzie dzielni rycerze staczali pojedynki nie na polu bitwy, lecz przy szachownicy. Gra stawała się coraz bardziej popularna i trafiała do coraz szerszych kręgów społecznych, tracąc z czasem swą elitarność. O tym, że w szachy grano na pieniądze świadczy fakt, że Kazimierz Wielki wydał specjalne zarządzenie przeciw nadużyciom szachów jako gry hazardowej!
http://koneser.interia.pl/news/szachy-gra-krolewska,962106
Brak komentarzy do wpisu “Zajęcia szachowe”