Strona główna » Fotografia, Wernisaże, Wykłady, Wystawy » „Źródło” Jolanty Czerneckiej – smakołyk duchowości

„Źródło” Jolanty Czerneckiej – smakołyk duchowości

17 października zrealizowaliśmy ósme wydarzenie z cyklu Smakołyki 40 – lecia – Smakołyk duchowości.
Naszym Gościem była Jolanta Czernecka, która zainspirowana „Tryptykiem rzymskim” Jana Pawła II stworzyła swoje prace pod wspólnym tytułem „Źródło”. Na podstawie tych dzieł Jerzy Fedirko omówił duchowość w sztuce współczesnej. Wykładowca po mistrzowsku zbudował nastrój, atmosferę do rozważań. Rozpoczął…ciemnością i Szekspirem, dalej była Biblia, Peter Zumthor, Ingmar Bergman (o „Siódmej pieczęci” i grze w szachy o…życie). Było bardzo interesująco, inspirująco i duchowo 🙂

Jolanta Czernecka zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, grafiką komputerową,
Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie oraz Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.W 1990 r. obroniła dyplom z wynikiem bardzo dobrym w pracowni prof. Z. Grzybowskiego
Otrzymała 2 nagrody w 1991r.:Nagroda na Konfrontacjach Młodego Środowiska Krakowskiego oraz Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki.
W 1998r. Nagroda Oficyny Literatów” Rój” za zdjęcie „Grecja Santorini” i w 2001r. Stypendium Fundacji Jana Pawła II – Rzym.
Do tej pory zrealizowała 20 wystaw indywidualnych i 53 zbiorowe w Polsce i zagranicą.
Prace Jolanty Czerneckiej znajdują się w w zbiorach prywatnych: w Polsce, Niemczech , Austrii, Stanach Zjednoczonych.

Jerzy Fedirko – jest Myśleniczaninem, laureatem pierwszej edycji plebiscytu Dziennika Polskiego na Osobowość Ziemi Myslenickiej, animatorem kultury, przede wszystkim jednak pasjonatem i znawcą sztuki współczesnej. Zorganizował ponad 80 wystaw w …świecie.Współtworzył Stowarzyszenie – Wspólnota Myślenice, – wtedy naszym mieście organizował wystawy takich artystów  jak Tadeusz Kantor, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz, Jerzy Nowosielski. A w Głogoczowie dzięki Jurkowi w tym roku gościła już Elżbieta Wasiuczyńska, Profesor Wojciech Firek i teraz…Jolanta Czernecka.

Fotografia, Wernisaże, Wykłady, Wystawy

Brak komentarzy do wpisu “„Źródło” Jolanty Czerneckiej – smakołyk duchowości”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word