Z kolędą przez świat

Przed świętami Bożego Narodzenia tradycyjnie  nastrajamy się świątecznie – słuchając i śpiewając kolędy, pastorałki czy pieśni bożonarodzeniowe. 10 grudnia mieliśmy niepowtarzalną okazję wysłuchać wspaniałych kolęd z całego świata, z różnych okresów historycznych w wykonaniu artystów z Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. Wysłuchaliśmy następujących utworów w wykonaniu kwartetu wokalnego: (opis pieśni – Filharmonia krakowska)
Gaudete –  Christus est natus   (Radujcie się, Chrystus się narodził)
Szwecja –  po łacinie – z Kancjonału Jistebnice Cantional – XV w.
Carol of the Bells ( Pieśń dzwonów)
Mykoła Leontowicz – Ukraina – po angielsku, napisana początkowo po ukraińsku sł. Peter J.Wilhousky (1904) – wzorowana na tradycyjnych pieśniach „szczedrikach”, które śpiewano przed nadchodzącym nowym rokiem – na wiosnę, stąd mowa o powracających, przynoszących szczęście łabędziach – po wprowadzeniu chrześcijaństwa i zmianie kalendarza Nowy Rok obchodzony jest w Święto Objawienia (6.01.) i z tym świętem kojarzone są teraz szczedriki.
Deck the Hall (Przystrójcie salę gałązkami ostrokrzewu)
Wielka Brytania – tradycyjna, właściwie noworoczna, pieśń walijska z XVI w., tłum. ang w XIX w.
Un flambeau, Jeannette, Isabelle! (Przynieście pochodnie Jeannette, Isabelle!)
Francja – Prowansja – XVI w. – pasterki w Betlejem znajdują w stajni Dziecię (a imiona francuskie, jak u nas dla pasterzy- polskie), tekst dopisany do popularnego tańca warstw wyższych.
Riu Riu Chiu
Hiszpania – słynne villancico (piosenka o charakterze tanecznym, okazjonalna, np. na Boże Narodzenie) z XVI w., zachowana w w Szwecji w kancjonale Cancionero de Uppsala – tytuł będący zlepkiem sylab ma nawiązywać do pieśni słowika lub nawoływań zimorodka (w Polsce też są kolędy z motywem ptaków).
Barn Jesus i en krybbe la (Jezus narodzony leży w żłobie)
Dania –  do tekstu H.Ch. Andersena napisało muzykę kilku kompozytorów, nawet R. Schumann, jednak największą popularność zdobyła wersja Duńczyka, Nielsa Wilhelma Gade
Cicha noc
Austria  – muz. Franz X. Gruber, sł. Joseph Mohr/ Piotr Maszyński
po niemiecku, angielsku, duńsku i polsku
Siyahamba  (Idziemy w świetle Boga)
Afryka Południowa – Andries van Tonder (1950) – hymn religijny w jęz. Zulu
w latach 90-tych zrobił ogromną karierę w krajach Afryki, a także w różnych odłamach zreformowanych kościołów Ameryki Płn.
Z odpowiednio zmodyfikowanym tekstem używany jako modlitwa w szkołach, a także przy okazji świąt.
A la nanita nana
Ameryka Płd – kołysanka kompozytora ekwadorskiego Segundo Cueva Celi (1901-1969)popularna jako pieśń bożonarodzeniowa, ostatnio znana szerzej dzięki amerykańskiemu filmowi muzycznemu  (Cheetah Girls)
Go, Tell it on the Mountain  (Idźcie, rozgłoście nad górami)
Ameryka Północna –  na melodię z negro spirituals

Imprezy cykliczne, Imprezy muzyczne, Zajęcia z dziećmi

Brak komentarzy do wpisu “Z kolędą przez świat”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word