Strona główna » Imprezy cykliczne, Wernisaże, Wystawy » Wystawa Rafała Hechsmana

Wystawa Rafała Hechsmana

Kurator: Magdalena Hechsman – Jaroń, tak powiedziała o wystawie „Teoria chaosu” i autorze – Rafale Hechsmanie:

„Fotografia  jest jedną z ważniejszych dziedzin sztuki.
Anita Andrzejewska – artystka fotograf, jedna z bardziej cenionych przez Rafała Hechsmana powiedziała w jednym ze swoich wykładów o fotografii, że gdyby Caravaggio czy Rembrandt żyli w dzisiejszych czasach, to ochoczo chwyciliby za aparat fotograficzny, by tworzyć obrazy w duchu własnych zainteresowań światłem, kształtem, kompozycją.


Wystawa p.t. : „ Teoria chaosu” obejmuje cykl obrazów abstrakcyjnych, będących jednak zapisem otaczającego nas świata. Te fotografie niewątpliwie wpisują się w nurt fotografii czystej czyli takiej, w której fotograf nie aranżuje rzeczywistości i nie manipuluje zapisanym obrazem. W tych pracach jedynym zabiegiem autora jest eliminacja koloru, artysta od lat jest wierny fotografii czarno- białej. Kolor nie odgrywa dla niego ważnej roli. To jego twórcza decyzja nawiązująca do korzeni fotografii, do dzieł swoich mistrzów. Wśród eksponowanych prac znalazły się trzy kompozycje w kolorze, bardzo dobrze wpisują się w plastyczną koncepcję wystawy. Mogą być odbierane jako abstrakcyjne. Jest w nich wiele subtelnych i zaskakujących zjawisk i skojarzeń z niektórymi dziełami malarstwa współczesnego.
Wybrane na tę wystawę fotografie łączą w sobie wiele idei : są kompozycjami abstrakcyjnymi,  są po części impresjonistyczne, bo są zapisem przelotnych zjawisk świetlnych i ekspresjonistyczne bo przekazują  i wzbudzają w odbiorcach uczucia i emocje.
Ideą twórców sztuki abstrakcyjnej jest całkowite odejście od rzeczywistości. Sztuka abstrakcyjna to najkrócej mówiąc sztuka nie przedstawiająca. Trochę bezcelowym jest więc doszukiwanie się w nich realnych kształtów, które znamy z otaczającego nas świata. Jest to  świat wykreowany przez artystę, lub tak  jak w tym przypadku, na mocy decyzji twórczej zapisane światłem obrazy stworzone przez naturę. Abstrakcja w twórczości wielu artystów pojawia się jako naturalny efekt wieloletnich działań twórczych, rozwoju wrażliwości wizualnej i poszukiwania własnego języka plastycznego.
Na język którym przemawia do nas abstrakcyjne dzieło składa się wiele zabiegów twórcy. Są to: sposób zakomponowania płaszczyzny obrazu, kształty, linie, punkty które ją wypełniają, gra światła i cienia, kolorystyka czy iluzja przestrzeni. Znaczenie ma również dobór tworzywa i techniki, którymi posłużył się artysta. Forma czyli warstwa zewnętrzna jest tu najważniejsza.
Oczywiście w fotografii bardzo ważna jest treść, czyli warstwa znaczeniowa, ale równie ważna jest oprawa plastyczna każdego obrazu. Jako odbiorcy mamy prawo doszukiwać się treści, mieć swoje skojarzenia z rzeczywistością.
Kiedy w poł. XIX w. powstała fotografia, to właśnie artyści malarze zachwycili się jej możliwościami zapisu przelotnych zdarzeń, zjawisk świetlnych. Dzisiaj to twórcy fotografii zapatrzeni są często w twórczość malarzy, grafików. Jest ona dla nich inspiracją tak jak dla malarzy fotografia.


Rafał Hechsman wciąż poszukuje czegoś nowego w fotografii.  Jest  skromny i krytyczny wobec własnych dokonań. Wyciąga wnioski, rozwija się. Zaczynał od realizmu, zawsze jednak nasączonego jego indywidualnym spojrzeniem. Eksperymentował z fotografią kreatywną. Stopniowo przechodził w bardziej metaforyczną i ciekawą plastycznie twórczość.  Z jego  fotografii wynika, że ma szczególną wrażliwość na otaczający nas świat, na naturę. Potrafi dostrzec i pokazać nam różnorodność form, zjawiska, energię i skutki jej działania w przyrodzie. Notuje aparatem, myśli, kojarzy, czasem odnajduje związki swoich fotografii i ciekawych idei. Tak jest i z tymi obrazami. Łączy je w cykl abstrakcyjna forma i tajemniczy tytuł : „Teoria chaosu”.  „

Imprezy cykliczne, Wernisaże, Wystawy

Brak komentarzy do wpisu “Wystawa Rafała Hechsmana”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word