Strona główna » Imprezy cykliczne, Imprezy teatralne » Szermierka sceniczna w Głogoczowie

Szermierka sceniczna w Głogoczowie

Trzy lata temu po raz pierwszy Głogoczów miał okazję gościć szermierzy, rekonstruktorów, pasjonatów historii i teatru na przeglądzie walk scenicznych. Zanim to nastąpiło…
Leszek Galica – założyciel Teatru Walki, Podkomorzy Małopolskiej Zgrai Sarmackiej i trener Szkoły Szermierki w jednej osobie, organizator zgrajowej działalności wyjazdowej i stacjonarnej , wraz z przyjaciółmi postanowili poszukać miejsca, gdzie można by zorganizować przegląd umiejętności szermierczych i aktorskich, grup praktykujących walki, rekonstrukcje itd., itp. Przegląd, który byłby konkursem w małej przestrzeni sceny, bowiem na imprezach plenerowych grupy pokazują się często.

Dom Kultury w Głogoczowie jest otwarty na nowe, ciekawe inicjatywy – więc postanowiono: w pierwszy weekend października do naszej wsi zjeżdżają artyści związani wspólną pasją. Imprezę organizujemy wspólnie z Teatrem Walki i Małopolską Zgrają Sarmacką już trzy lata. Gościliśmy szermierzy z Warszawy, Białegostoku, Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Ukrainy, Krakowa i in. Przegląd jest okazją do spotkania, integracji, rozmowy, konfrontacji i inspiracji dla środowiska szermierzy, rekonstruktorów i aktorów, ale jest także okazją dla Mieszkańców Głogoczowa i Gminy Myślenice do zapoznania się z bardzo ciekawą formą aktywności i kultury. Oferuje szeroki wachlarz treści historycznej, związanej z modą, twórczością filmową, pokazuje oryginalne rodzaje broni białej, różne techniki sztuki fechtunku.
W tym roku grupy, które zgłosiły swój udział w Przeglądzie rywalizowały w trzech kategoriach: antyk-średniowiecze, renesans-oświecenie i freestyle. Widzowie mogli porównać przedstawiane epoki historyczne, albo skupić się na sztuce szermierki scenicznej i umiejętnościach aktorskich a nawet akrobatycznych niektórych uczestników. Należy zwrócić uwagę również na stroje, w jakich występują aktorzy – rekonstruktorzy. Szyte ręcznie, obszyte prawdziwym futrem sukmany, płaszcze, cudowne suknie, skórzane trzewiki, ciżemki, sandały „antyczne” .
W tegorocznym przeglądzie uczestniczył Myśleniczanin, znany muzyk – amator Andrzej Horabik. Ozdabiał muzyką poszczególne elementy konkursowych zmagań. Wspaniale wyglądał odziany w średniowieczny strój dworskiego grajka i prezentował swoje umiejętności gry na lirze korbowej, dudach i nyckelharphe.
Z roku na rok organizatorzy podnoszą poprzeczkę, stawiają przed sobą nowe wyzwania. Każde spotkanie konkursowe w Głogoczowie jest inne. Z przeglądu na przegląd nawiązują się nowe przyjaźnie i znajomości. Nie bez znaczenia jest tutaj pokonkursowa biesiada uczestników – wykonawców pokazów konkursowych. Jest to okazja do lepszego poznania mieszkańców Głogoczowa i miejscowych gospodyń, które wspaniale karmią gości.
W kuluarach mówi się, że pokazy – pokazami, konkurs – konkursem, ale żurek serwowany przez panie z Głogoczowa jest najlepszy i wszyscy, którzy mieli okazję go skosztować – pamiętają jego smak cały rok 🙂
Biesiadując, późną nocą ustalają uczestnicy przeglądu temat na następny rok. Tym razem ustalono, że w 2019 będzie Fantasy. Elfy, Krasnoludy, Gobliny i Orki, rycerze i magowie będą walczyć ze sobą o sławę i chwałę, a będzie im w tym towarzyszył klimat i magia świata J. R.R Tolkiena.
Tak więc: zapraszamy wszystkich miłośników fantasy, teatru, szermierki scenicznej do Głogoczowa 5 października 2019 r.
Wiwat!

Imprezy cykliczne, Imprezy teatralne

Jeden komentarz do wpisu “Szermierka sceniczna w Głogoczowie”

  1. Impreza cudowna, współpracą z WDK Głogoczów na najwyższym poziomie, biesiada i żurek legendarny. Do zobaczenia za rok.

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word