Strona główna » Fotografia, Imprezy cykliczne, Slajdowiska, Spotkania » Slajdowisko – Stanisław Jawor

Slajdowisko – Stanisław Jawor

W niedzielne popołudnie 27 października do Domu Kultury w Głogoczowie zawitał  znakomity fotograf – Stanisław Jawor. Niezwykły gość podzielił się z uczestnikami spotkania swoimi spostrzeżeniami na temat fotografii jako sztuki.

Co może dać nam  robienie bardziej lub mniej artystycznych zdjęć? Możemy oderwać się od „zwyczajnych”  problemów, odreagować stresy dnia codziennego, skupić się na tym, aby zrobić super ujęcie – dążyć do doskonałości w tym co się robi.

Stanisław Jawor ilustrował swoje refleksje fotokastami. Pierwszy z nich przedstawiał ziemię myślenicką. Mówił, że fotografowanie sprawia, że patrzymy uważniej, zauważamy wtedy coś co wcześniej wiele razy nam umykało. Obserwujemy pod kątem światła, zachowań zwierząt, detali i kadrów szerokich. W kategorii: miejsca widzieliśmy jeszcze fotokasty z Durbaszki, pleneru w Banskiej Szczawnicy i Podczelskich bagien.
Fotokast  „Paralektorium” – był obrazem przedstawiającym ruch – gwiazd, chmur, rozkwitów – przedstawiał różne miejsca.
Kolejny – przepiękny  film o ruchu mgieł na Durbaszce  w Pieninach.
Autor przedstawił krótko  zalety aparatów cyfrowych i ich prawie nieograniczonych możliwości.
Następny temat poruszony przez Stanisława Jawora – reportaż. Seria zdjęć robiona obiektywem  35 mm. Ilustracją był fotoreportaż z połowu ryb.
Bardzo istotnym elementem fotografowania „z pasją” jest poznawanie ciekawych ludzi. Z jednej strony ludzi tak samo „zakręconych” robieniem zdjęć, z drugiej poznawaniem „obiektów” czy „modeli”. Obrazkiem do tej tezy był reportaż z bacówki. I fotokast z pleneru w Banskiej Szczawnicy.

Spotkanie było bardzo ciekawe, nasz Gość długo rozmawiał z jego uczestnikami o  roli pasji w życiu i fotografii jako dziedzinie sztuki. Ci, którzy zakupili jego album „Ziemia Myślenicka wielką jest artystką”, mieli okazję otrzymać dedykację autora.

Fotografia, Imprezy cykliczne, Slajdowiska, Spotkania

Brak komentarzy do wpisu “Slajdowisko – Stanisław Jawor”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word