Strona główna » Wernisaże, Wykłady, zapowiedzi » Projektowanie ośrodka kultury i aktywności mieszkańców w Głogoczowie

Projektowanie ośrodka kultury i aktywności mieszkańców w Głogoczowie

Miejsca, w których przebywamy na co dzień, lub odwiedzamy jako turyści budzą w nas emocje, skłaniają do refleksji i tworzą całościowy obraz naszego świata. Otoczenie jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na nasze dobre samopoczucie. Ludzie chętnie zasiedlają piękne tereny, organizują na nich przestrzeń życiową, budują budynki i kształtują zieleń. Piękne, uporządkowane środowisko nastraja pozytywnie i powoduje, że człowiek chce się z nim identyfikować. Kreowanie przestrzeni zgodnie z lokalną tradycją, zwyczajami i potrzebami mieszkańców buduje kulturową tożsamość społeczną, daje poczucie ciągłości i wspomaga integrację. Szczególnie istotną rolę spełniają przestrzenie publiczne i budynki użyteczności publicznej. Są one miejscem, gdzie mieszkańcy mają dostęp do dóbr i wydarzeń kulturalnych zarówno o znaczeniu historycznym jak i współczesnych.
Głogoczów jest pełen estetycznych kontrastów. Leżąca pod Krakowem miejscowość usytuowana jest na malowniczych wzgórzach i pagórkach, jednak jej zabudowa pozostawia wiele do życzenia. Obok pięknych domów z cudownymi, zadbanymi ogrodami znajdujemy tu relikty socjalizmu. Budynek Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie jest właśnie takim obiektem – niefunkcjonalnym, zaniedbanym i o wątpliwej urodzie.


Wspólny projekt Gminy Myślenice i Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej rozpoczyna dyskusję o roli piękna w przestrzeni małopolskiej wsi. Studenci trzeciego roku architektury w ramach swoich prac semestralnych przygotują projekty architektoniczno-budowlane Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie. Zadanie zostanie zrealizowane w miejscu istniejącego budynku, a jego trudność będzie polegała na tym, że mimo niewielkiej działki, na której znajduje się obiekt, będzie on spełniał więcej funkcji niż obecnie. Oprócz realizacji celów kulturalnych i kulturotwórczych ma być miejscem aktywności mieszkańców i gości. Wszystkie działające w miejscowości organizacje pozarządowe powinny znaleźć tu swoje miejsce a goszczący w Głogoczowie artyści dach nad głową.
Chcemy również aby Dom Kultury, a przez to nasza miejscowość dzięki dogodnej lokalizacji otworzyła się na Małopolskę. Koncerty, konferencje, projekcje, wystawy, pokazy, seminaria – wielofunkcyjny Wiejski Dom Kultury ma być pełen życia i światła. Tego potrzebujemy i na takie projekty liczymy. Wszyscy studenci trzeciego roku wezmą udział w konkursie na najciekawszy projekt. Organizatorzy: Gmina Myślenice i Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu – filia Wiejski Dom Kultury w Głogoczowie zrealizują wystawę projektów i zaproszą odwiedzających do głosowania na najlepszą pracę oraz na uroczystym finisażu wystawy wręczą nagrody laureatom konkursu.

Wernisaże, Wykłady, zapowiedzi

Brak komentarzy do wpisu “Projektowanie ośrodka kultury i aktywności mieszkańców w Głogoczowie”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word