Strona główna » Wernisaże, Wystawy » Projekt „Ocalić od zapomnienia…kroniki Domu Kultury w Głogoczowie”

Projekt „Ocalić od zapomnienia…kroniki Domu Kultury w Głogoczowie”

Archiwum Społeczne wsi Głogoczów istnieje od 2020 roku i stale powiększają się jego zbiory. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich pod kierunkiem Agnieszki Węgrzyn pracuje intensywnie, aby zachować i uchronić przed zapomnieniem dziedzictwo wsi.


Powódź błyskawiczna, jaka nawiedziła Głogoczów w dniu 18 lipca 2021 r. pokazała jak istotne są to działania. W żywiole zniszczone zostały bezpowrotnie rodzinne zdjęcia i pamiątki związane
z Głogoczowem. Ucierpiał również ośrodek kultury, szkoła i remiza. Archiwizowanie świadectw historii Głogoczowa w tym kontekście okazuje się być bardzo potrzebne.
We wrześniu dobiega końca wspólny projekt Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie
i Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz jego głogoczowskiej filii. Głogoczowskie gospodynie, po raz kolejny, dzięki środkom z Programu Działaj Lokalnie, Fundacji ARTS i Gminy Myślenice zaprosiły mieszkańców do zaangażowania się we wspólne działania. W ramach zadania „Ocalić od zapomnienia… kroniki Domu Kultury w Głogoczowie” na portalu facebook powstał fanpage https://www.facebook.com/ArchiwumSpoleczneWsiGlogoczow na którym można podziwiać, komentować i dodawać materiały archiwalne dotyczące Głogoczowa. Ponadto, zdigitalizowane
i udostępnione zostało w Archiwum Społecznym wsi Głogoczów na stronie https://osa.archiwa.org/archiwa/PL_1072 siedem archiwalnych kronik Domu Kultury w Głogoczowie. Na kanwie kronik powstała także wystawa oraz katalog przybliżający historię działalności społecznej i kulturalnej mieszkańców wsi. Wystawa w Galerii Dzwonnica będzie dostępna dla zwiedzających do początku grudnia 2021r.
W Wiejskim Domu Kultury w Głogoczowie przez ostatni miesiąc można było podziwiać także prace studentów Politechniki Krakowskiej, którzy w ramach swoich zajęć przygotowali koncepcje
i wizualizacje nowego budynku dla WDK. Tym samym wernisaż wystawy „Ocalić od zapomnienia… kroniki Domu Kultury w Głogoczowie” stał się niejako punktem łączącym przeszłość i przyszłość tego miejsca.
„Wernisaż naszej wystawy to dzień w którym przeszłość spotkała się z przyszłością. Nasze wspomnienia o Domu Kultury w Głogoczowie, z naszymi marzeniami o tym jak mógłby wyglądać w przyszłości. Serdecznie zapraszam na wystawę ale także zapraszam do wspólnej pracy nad zachowaniem pamięci o dawnym Głogoczowie i budowaniem nowego Głogoczowa, opartego na zaangażowaniu społecznym, wzajemnym szacunku i współpracy.” – mówi Agnieszka Węgrzyn, prezeska Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie.
Grażyna Kosiba, kierowniczka Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie: „Dom Kultury w Głogoczowie za 3 lata będzie obchodził jubileusz 50 – lecia powstania. Jego działalności nie można wymazać ze świadomości mieszkańców. Karty kronik pisanych ręcznie dokumentują prawdę o ludziach, pracy, wysiłku i współdziałaniu. To są wartości ponadczasowe i najważniejsze – historia wspólnoty, kanwa wydarzeń, na której tworzymy teraźniejszość.”
Kroniki głogoczowskich gospodyń oraz domu kultury dokumentują nie tylko historię współpracy tych instytucji, ale także współpracę na poziomie całej miejscowości, włącznie ze szkołą, biblioteką czy nawet lokalnymi przedsiębiorcami. Jak się okazało, mieszkańcy Głogoczowa bardzo dużo rzeczy robili wspólnie, nawet decydowali o programie pracy domu kultury (działalność słynnych rad programowych).

Wernisaże, Wystawy

Brak komentarzy do wpisu “Projekt „Ocalić od zapomnienia…kroniki Domu Kultury w Głogoczowie””

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word