Strona główna » Imprezy cykliczne, Imprezy muzyczne, Zajęcia z dziećmi » „Pocztówka z Ukrainy” – audycja muzyczna

„Pocztówka z Ukrainy” – audycja muzyczna

22 maja mieliśmy wielką przyjemność gościć muzyków z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie i tancerzy z Baletu Dworskiego Cracovia Danza.
Tradycyjnie już ostatnie spotkanie z muzyką w roku szkolnym przybliżyło folklor, sztukę kolejnego kraju na mapie – tym razem nasi Goście zaprosili nas do Ukrainy. Pani prowadząca audycję opowiedziała o historii , kulturze tego narodu, jego związkach z Polską, wielką Rosją, czasach, kiedy Ukraina była republiką Związku Radzieckiego. Ukraińcy zachowali jednak własną tożsamość i kulturę.

Tancerze zaprezentowali trzy tańce : „Przykarpacki”, „Tycha woda”, „Hopak”.


Następnie pani prelegentka przedstawiła pochodzącą z Ukrainy panią Zorianę Grzybowską, która gra na tradycyjnym instrumencie ukraińskim – bandurze. Jest to instrument strunowy liczący 65 strun typu kijowskiego. Pani Zoriana wykonała utwór współczesny na bandurę solo: „Preludium” Oksany Harasymenko, dumkę ukraińską z akompaniamentem bandury w aranżacji Serhiego Basztana „Oj na horu kozak wodu nosyt”, tradycyjną piosenkę ludową z akompaniamentem bandury „Oj wyjdu ja na ulycu” oraz pieśń Tomasza Padora „Sokoły”.

Na koniec widzowie mogli podziwiać mini spektakle taneczne: „Kozacky’j”, „Rakiwczanka”, Bojkiwczanka”.

Nasza muzyczna podróż po Ukrainie była ciekawa i bardzo podobała się licznie zgromadzonej publiczności, czego dowodem były niekończące się gromkie brawa.
W tym sezonie było to ostatnie spotkanie z muzyką, z niecierpliwością czekamy na kolejne wspaniałe koncerty , które planujemy realizować już od października. Zatem dziękujemy za wszystkie muzyczne uczty, które już przeżyliśmy, życzymy wszystkim cudownego wypoczynku podczas wakacji i …do zobaczenia 🙂

Imprezy cykliczne, Imprezy muzyczne, Zajęcia z dziećmi

Brak komentarzy do wpisu “„Pocztówka z Ukrainy” – audycja muzyczna”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word