Pocztówka z Dalekiego Wschodu

Ostatni koncert umuzykalniający Filharmonii krakowskiej dla młodzieży szkolnej jest zawsze wyjątkowy. Tym razem artyści zabrali słuchaczy w podróż na Daleki Wschód, rozpoczynając od utworu tradycyjnego, ludowego wykonanego na lirze greckiej. Instrumentalistka występowała w tradycyjnym, oryginalnym stroju mongolskim. Oprócz liry greckiej, prezentowała również indyjski instrument – sarangi oraz bardzo ciekawy instrument mongolski „z głową konia” – morin khuur. Przy okazji gry na tych egzotycznych instrumentach, słuchacze poznali historię o powstaniu instrumentu z głową konia:
Pewien chłopiec miał przyjaciela konia, który zachorował. Przed śmiercią pocieszał chłopca – zrób ze mnie instrument. Zawsze kiedy będziesz grał – będę z tobą.
Chłopiec wyrwał kilka włosów z końskiego ogona, naciągnął na kawałek drewna, z drugiej garści włosia zrobił smyczek, a zakończenie drewienka wyrzeźbił w kształcie końskiej główki.


Pocztówka z Dalekiego Wschodu, to również piękne egzotyczne tańce.
Pierwsza tancerka  tańczyła taniec hinduski, który zawsze opowiada jakąś historię. Tancerka  pokazywała młodzieży różne zwierzęta za pomocą gestów rąk (np. słonia, rybę, gazelę, ptaka, węża). Na koncercie  tancerka zaprezentowała klasyczny taniec indyjski Bharata-Natyam, pochodzący z regionu Tamil Nadu, z południa Indii. Tańczony w świątyniach przez tancerki DEVADASI, dziś prezentowany jest na scenie jako jeden z najbardziej znanych klasycznych tańców Indii. Charakteryzuje się użyciem zróżnicowanych gestów rąk tzw. HASTA i skomplikowaną rytmiką wystukiwaną przez stopy tancerki.


W tym tańcu tancerka przychodzi do świątyni i sypie płatki kwiatów przed SHIVĄ NATARADŻĄ – SHIVĄ Królem Tańca. Składa mu hinduski pokłon ANJALI i zaczyna swój tradycyjny taniec, który kończy rytualnym ukłonem indyjskiej tancerki.
Tancerze z Cracovia Danza wykonali tradycyjny taniec chińczyków. W tym tańcu dominuje zachwyt nad formą, kolorem, światłem, więc często tańczą z rekwizytami. W Głogoczowie tańczyli z  wachlarzami, które układały się w różne formy.

Imprezy cykliczne, Imprezy muzyczne, Zajęcia z dziećmi

Brak komentarzy do wpisu “Pocztówka z Dalekiego Wschodu”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word