Strona główna » Imprezy cykliczne, Imprezy muzyczne, Święta » Laureaci Przeglądu kolęd, pastorałek i piosenek zimowych

Laureaci Przeglądu kolęd, pastorałek i piosenek zimowych

Protokół z oceny
Do XXI edycji Przeglądu kolęd, pastorałek i piosenek zimowych online 2021 zgłoszono 101 utworów, ostatecznie nadesłano 97 plików muzycznych.
Oceny dokonało Jury w składzie:
Klaudia Dzieża – skrzypaczka Opery Krakowskiej, orkiestry Polish Art Philharmonic oraz kapeli Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, nauczyciel;
Agata Szostak – pracownik Myślenickiego Ośrodka Kultury, menadżer kultury;
Katarzyna Piotrowska – skrzypaczka Polish Art Philharmonic, pracownik Myślenickiego Ośrodka Kultury, menadżer kultury;                                                Zbigniew Morawski – klarnecista w zespole Dixie Band QL, nauczyciel, pracownik Myślenickiego Ośrodka Kultury.

Jury przyznało nagrody w następujących kategoriach wiekowych:
Kategoria A – klasy I – III

I.  Nagroda  Emilia Pszczoła  Bambino Jazzu
II. Nagroda Zofia Sendzikowska  Lulajże Jezuniu
III. Nagroda  Alicja Weigelt  Cicho, lekko

Kategoria B – klasy IV-VI

I. Nagroda    Julia Pitala    Cicho, cicho pastuszkowie
II. Nagroda Zuzanna Bochman  W ubogiej stajence
III.Nagroda  Ex eqwo Ewelina Matejko   Przekażmy sobie znak pokoju
i  Emilia Szcześniak   Zapal światło

Kategoria C – klasy VII, VIII

I. Nagroda    Blanka Magun   Kolęda dla tęczowego Boga
II. Nagroda  Julia Tłuczkiewicz  Gore gwiazda Jezusowi
III. Nagroda  Julia Kozłowska    Nie ma zimy w nas

Kategoria D – uczniowie szkół ponadpodstawowych

I. Nagroda  Jagoda Kurzawa  Kolęda cisza
II. Nagroda  Ida Szebla  Dzieciątko w żłóbku
III. Nagroda  Justyna Sitarek  Narodziłeś się

Kategoria E – rodzinna

I. Nagroda  Joanna,Tomasz, Marysia, Ola, Staś, Wojtek Dolatowie  Tobie mały Panie
II. Nagroda  Magdalena, Dominika, Agnieszka i Piotr Węgreccy   Uciekali
Wyróżnienie za liczny udział i radość wspólnego kolędowania:
Małgorzata, Magdalena, Michał, Karolina i Szczepan Piwowarczyk oraz Maria i Janusz Choma (dziadkowie)  Gore gwiazda Jezusowi
Nagrodę Burmistrza otrzymała Emilia Pszczoła, a Nagrodę Publiczności : Blanka Magun

Głównymi kryteriami w ocenie prezentacji było: interpretacja utworu, pomysłowość prezentacji, wrażliwość muzyczna, ekspresja wykonania oraz ogólne wrażenia artystyczne.
Komisja konkursowa przesłuchała wnikliwie 97 zgłoszonych kolęd, pastorałek i piosenek zimowych we wszystkich 5 kategoriach.

OCENA MERYTORYCZNA KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK 2021 –

Jako członek Jury 21 Przeglądu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Zimowych, chciałam pogratulować organizatorom: Myślenickiemu Ośrodku Kultury i Sportu, jego filii: Wiejski Dom Kultury w Głogoczowie oraz Miastu i Gminie Myślenice, podjęcia się organizacji wyjątkowej edycji konkursu w dobie pandemii koronawirusa (Covid-19).
Był to kolejny konkurs organizowany przez państwa i przeprowadzony w formie on-line, podczas którego miałam przyjemność pracować. Uważam, że wysoki poziom organizacji wydarzenia przyczynił się kolejny raz do sukcesu, jaki udało się państwu osiągnąć.
Instytucje Kultury, pozostając nadal zamknięte, tracą wiarę w powrót do normalności. Dzięki wzmożonej i intensywnej działalności MOKiS oraz państwa walce o podtrzymywanie tradycji, przeprowadzenie konkursu w jedynej możliwej jego formie on-line, pozwoliło utrzymać państwu wydarzenie z ponad dwudziestoletnią historią w kalendarzu imprez, oraz jak co roku dało odbiorcom możliwość świętowania z państwem tego wyjątkowego czasu jakim jest okres Świąt Bożego Narodzenia. Jestem ogromnie zaszczycona, że otrzymałam ponowne zaproszenie do współpracy i mogłam podjąć się pracy w obradach Jury Świątecznej,
a zatem wyjątkowej edycji Konkursu.
Rezultat jaki państwo otrzymali w postaci ok. 100 nadesłanych zgłoszeń jest moim zdaniem bardzo dobrym wynikiem z punktu widzenia organizacji ogólnopolskiej edycji Konkursu. Jest to bardzo ważne, aby mimo trudności spowodowanych pandemią utrzymać poziom Konkursu, a w państwa przypadku udało się go podnieść, co uznaję za ogromny sukces. Wprowadzenie po raz pierwszy do formuły Konkursu kategorii rodzinnej uważam za największy plus, jakim tegoroczna edycja może się pochwalić. Niejednokrotnie biorąc udział w Konkursach gdzie pojawiały się kategorie Zespoły, odsetek zgłoszeń o charakterze rodzinnym była znikoma. Wprowadzenie nowej kategorii zespołowej, a jednak zupełnie różnej od zazwyczaj spodziewanych, pozwoliło docenić i podnieść wartość jaką jest rodzina w tym tak trudnym dla nas wszystkich czasie. Poziom nagrań w tej kategorii był różny, jednak nie można podważyć nigdy chęci i mobilizacji rodzin, które nadesłały zgłoszenia. Mam nadzieję, że ta kategoria pozostanie w kolejnych edycjach Konkursu
i będzie jeszcze mocniej promowana oraz zyska również na jakości nie tyko wartości rodzinnej, ale również poziomu wykonania i jakości nadesłanych zgłoszeń.
Kolejny raz cieszy fakt, że również dzieci i młodzież tak licznie i pomysłowo odpowiedziały na państwa zaproszenie do udziału w Konkursie, mimo trudności z jakimi trzeba było się zmierzyć. Coraz lepsze jakościowo nagrania oraz przygotowanie i perfekcjonizm, który widać chociażby u uczestników, którzy mieli okazji brać udział w innych odbywających się w tym roku konkursach organizowanym przez MOKiS, daje ogromną satysfakcję i bardzo podnosi poziom konkursu. Samo nadesłanie nagrania z wybranym utworem nie jest już tutaj wyjątkowe. Liczą się szczegóły, pomysłowość i kreatywność, a tego jak widać u młodych ludzi nie zabrakło również i przy tej edycji Konkursu.
Uczestnicy sięgnęli po wiele form oddania magii tematyki Świąt poprzez różnego rodzaju rekwizyty, stroje, czy całą scenerię i tło nagrania w tematyce świątecznej,
co podniosło poziom ocenianych prezentacji. Większość uczestników prezentowała wysoki poziom wokalu starając się pokazać jego barwę, czystą intonację oraz ciekawą interpretację wybranych utworów. Ważnym jest również dobór repertuaru, który w większości nagrań był odpowiednio dobrany do możliwości wykonawców oraz nie był wyborem popularnych Kolęd. Wysoko punktowane były przeze mnie nagrania, w których akompaniament stanowiły instrumenty na których grali sami uczestnicy. Ma to ogromne znaczenie, że edukacja muzyczna dzieci daje im możliwość na pokazanie swoich talentów właśnie podczas takich konkursów, rozwija również
w nich wrażliwość.
Dziękując jeszcze raz za zaproszenie, chciałabym życzyć państwu, abyście nadal podtrzymywali tradycję muzycznych konkursów, a przede wszystkim przeglądu Kolęd, Pastorałek i piosenek zimowych, zyskując rangę ogólnopolską i będąc obecnym w kalendarzu ogólnopolskim wydarzeń w kolejnych latach.
Z wyrazami szacunku i wdzięczności,
Członek Jury, Klaudia Dzieża

Poziom konkursu oceniam jako wysoki. To co mnie najbardziej zaskoczyło, to bardzo duża różnorodność repertuarowa, opierająca się nie tylko na repertuarze kolędowym. Uczestnicy przeglądu w przeważającej większości sięgnęli po mniej znane utwory zwłaszcza pastorałkowe. Na uwagę zasługuje również nieoczywisty, ale szeroki wachlarz jazzowych interpretacji, które naprawdę wysoko postawiły poprzeczkę przy przesłuchiwaniu zgłoszeń.
Agata Szostak

Tegoroczny Przegląd, mimo specyficznych warunków obfitował w bardzo ciekawe propozycje artystyczne. Usłyszeliśmy  liczne wykonania, których wyrównany, wysoki poziom wymusił na jurorach długą dyskusję  o kolejności w poszczególnych kategoriach. Przegląd wykazał jak wielkim wokalnym talentem, artystycznym potencjałem, oraz niekonwencjonalnymi pomysłami dysponuje obecnie duża część młodego pokolenia.
Zbigniew Morawski

Konkurs Kolęd i Pastorałek 2021 był wydarzeniem, które zgromadziło ogromną ilość uczestników. Występowali oni w kilku kategoriach wiekowych oraz w nowej kategorii – rodzinnej. Większość wykonań artystycznych prezentował zaskakująco wysoki poziom zarówno pod względem muzycznym jak i artystycznym. Jury niestety mierzyło się z problemami wynikającymi z użycia nowych technologii przy nagrywaniu dźwięku oraz obrazu.
Część występów artystycznych zostało zrealizowanych przy użyciu wysokiej klasy sprzętu do nagrywania, w porównaniu z nagraniami wykonywanymi „a vista” lub bez użycia sprzętu nagłaśniającego niezwykle trudno było ocenić rzeczywiste umiejętności wykonawcy. Moja osobista opinia dotycząca tego problemu może budzić kontrowersje, jednak uważam, że nagrywanie uczestników – dzieci profesjonalnym sprzętem oraz wpływanie innymi środkami na zmianę barwy ich głosu oraz intonację (tj. dodawanie echa, sztucznych efektów) jest niezwykle krzywdzące dla uczestnika. Jak bowiem osoby zasiadające z jury mają podejść do oceny takich osób, kiedy wiedzą, że być może nagranie nijako się ma do rzeczywistych umiejętności uczestników. Jestem zdania, że przy organizacji następnych takich wydarzeń korzystanie z jakichkolwiek mikrofonów lub sprzętów powinno być surowo zabronione.
Na koniec chciałabym wspomnieć, że zorganizowane wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem oraz jury było w stanie nagrodzić wiele znakomitych głosów oraz przyszłych miejmy nadzieję wielkich talentów.
Katarzyna Piotrowska

Imprezy cykliczne, Imprezy muzyczne, Święta

Brak komentarzy do wpisu “Laureaci Przeglądu kolęd, pastorałek i piosenek zimowych”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word