Strona główna » Imprezy cykliczne, Imprezy muzyczne, Święta » IX Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej – Głogoczów 2012

IX Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej – Głogoczów 2012

Ideą  tego konkursu 9 lat temu było uczczenie  narodowego Święta Niepodległości i rozbudzenie w młodzieży chęci śpiewania i muzykowania, a także przypomnienie naszych dziejów zawartych w pieśniach i hymnach. Pieśni i piosenki patriotyczne odegrały szczególną rolę w naszej historii i kulturze.

Towarzyszyły nam podczas zwycięstw i klęsk, były z nami w powstaniach i  na wojnach. Są dzisiaj z nami – podczas spokojnych dni wolnej Polski. Kiedy  w czasach zaborów wrogowie Polski chcieli wymazać ją z mapy świata, chcieli  zatrzeć w świadomości Polaków poczucie tożsamości narodowej i odrębności kulturowej, to właśnie pieśni – powszechnie wtedy znane i śpiewane utwierdzały w naszych przodkach poczucie, że Jeszcze Polska nie umarła…

Dzisiaj nikt nie zabrania nam czuć się Polakami,  jednak powszechny kosmopolityzm i  europeizacja stanowią realne niebezpieczeństwo dla wartości narodowych.

W tegorocznej edycji  w  konkursowe szranki stanęło 19 reprezentacji z 14 szkół podstawowych i gimnazjalnych miasta i gminy Myślenice. W ścisłej czołówce wykonawców uplasowali się :
Gabriela Kaczor z Bęczarki, Bartosz Irzyk z Poręby, Zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 6 Myślenice – Chełm, Wiolinki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Myślenicach, duet: Gabriela Bujas i Nina Mikołajczyk z Gimnazjum nr 2  w Myślenicach i zespół Bell Canto z Gimnazjum nr 3 w Myślenicach.
Wszystkim laureatom składamy serdeczne gratulacje i życzenia dalszych sukcesów artystycznych.

Nagrody ufundowali- Burmistrz MiG Myślenice -Maciej Ostrowski
i  Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.

 

 

 

Imprezy cykliczne, Imprezy muzyczne, Święta

Brak komentarzy do wpisu “IX Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej – Głogoczów 2012”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word