Audycje muzyczne 2019/2020

HARMONOGRAM KONCERTÓW SZKOLNYCH – GŁOGOCZÓW
ROK SZKOLNY 2019/ 2020

czwartki – godz.9.00
prelegent – Krzysztof Cyran

10.10. – DOTKNĄĆ SYMFONII – dla klas 0-3
Rozważania o muzyce symfonicznej i koncertowym savoir-vivre

28.11 – BRACIA SŁOWIANIE dla klas 4-8
Muzyka wielkich kompozytorów pochodzących z bliskich nam krajów słowiańskich

(ŚWIĘTA)

16.01. – JAŚ i MAŁGOSIA – operowa bajka na święta dla klas 0-3
Przedstawimy fragmenty opartej na znanej bajce opery Engelberta Humperdincka, która od czasu swej premiery w Boże Narodzenie pod koniec XIX wieku jest do dziś tradycyjnie wystawiana w Niemczech właśnie w okresie świątecznym.

(FERIE)

20.02. – ODCIENIE JAZZU – dla klas 4-8
W tym roku nastrój karnawałowy połączymy z niezwykłymi rytmami jazzowymi.

12.03 – ROMEO I JULIA – opowieść z Werony – dla klas 4-8
Romantyczna opowieść o nieszczęśliwej miłości, znana głównie ze słynnej sztuki Szekspira, inspiruje po dziś dzień pisarzy, kompozytorów i …filmowców.

2.04. – ŻYWIOŁY W MUZYCE dla klas 0-3
Koncerty muzyki ilustracyjnej – jak muzyką można przedstawić 4 główne żywioły naszego świata: wodę, ogień, powietrze i ziemię.

7.05 – MUZYCZNY CYMES – dla klas 4-8
Nie tylko Żydzi słowem „cymes” określają coś niezwykłego, a w jedzeniu – coś bardzo smacznego. Przedstawimy barwną muzykę i zabawne piosenki rodem z krakowskiego Kazimierza.

 

Audycje umuzykalniające realizuje dla młodzieży z Głogoczowa Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Imprezy te trwają nieprzerwanie od ponad  20 lat. Mają charakter umuzykalniający – edukacyjny.

TEMATY  KONCERTÓW  EDUKACYJNYCH w roku szkolnym 2015/2016

SPOTKANIE  Z  WIRTUOZEM
Wirtuozi instrumentu i  wirtuozowskie utwory (Kreisler, Paganini, Wieniawski, Bacewicz, na koniec Taniec węgierski Brahmsa w duecie)
Wyk.: Anna Hara – skrzypce – Wojtek Marcinowski – skrzypce i skrzypce elektryczne,

WOKÓŁ  CHOPINA
Co i kto inspirował wielkiego Fryderyka – np. muzyka M.K.Ogińskiego, muzyka ludowa
Wyk.: Olga Rusin – śpiewki ludowe i śpiew stylizowany, tancerze (polonez „szlachecki” a polonez na fortepianie – taneczna wiązanka ludowa a mazurki)

TEATR  NARODOWY
Jubileusz 250-lecia powstania pierwszego polskiego teatru publicznego
Wyk.: śpiewacy  –  sopran, baryton, bas.

DZIADEK  DO  ORZECHÓW – BAJKA  POD  CHOINKĘ
Znana opowieść w adaptacji K. Słoty.
Wyk.: Konrad Mika / Karolina Siadaczka – obój, Dominik Tekielak – fagot,
Katarzyna  Pamuła – baletnica (Wróżka Cukrowa, Walc Kwiatów)

[ święta, ferie ]

ROZRYWKI  NIE  Z  TEJ  EPOKI
Opowieści o różnych rozrywkach, np. muzykowanie domowe , kuligi, maskarady
Wyk.: kwartet smyczkowy

PODRÓŻE  Z  LUTNIĄ
Lutnistka przenosi się na różne dwory i w różne epoki (Anglia, Francja, Włochy)
Wyk: Magda Wachulewicz – lutnia, Jan Mędrala – kontratenor, Mateusz Kowalski- gamba,
Tomek Potaczek – flauto traverso  (bez fort.)

NIE  TYLKO  PANOWIE…
Kompozytorzy, to nie tylko mężczyźni – ale kobiety często pozostawały w ich cieniu. Chcemy przedstawić utwory: Klary Schumann, Fanny Mendelssohn, Marii Szymanowskiej, Cecile Chaminade, Grażyny Bacewicz,
Wyk.: Renata Guzik – flety,  Agata Sanchez – wiolonczela,( fortepian)

NA  KRAKOWSKIM  KAZIMIERZU
Muzyka żydowska (pieśni w jiddish), klezmerska i stylizowana („Skrzypek na dachu”)
Wyk:  klarnet, skrzypce, 2 śpiewaków, fort/ akordeon

POCZTÓWKA  Z  AMERYKI
Muzyka kompozytorów amerykańskich: Gershwin (znane tematy), Sousa,(marsze), Bernstein (West Side Story)
Wyk.: Sebastian Oroń/Łukasz Nędza – saksofon, Tomek Gajewski- puzon, ewent. trąbka

KONCERTY  SZKOLNE  –  rok szkolny 2014/2015

08.10.2014   –   Wielkie osobowości – zwykli ludzie  
(Beethoven, Mendelssohn; m.in. Oda do radości – hymn UE w 10 rocznicę wstąpienia Polski do UE -skrzypce, wiolonczela, fortepian, sopran)

29.10.2014r. –  Uśmiechnij się ! – czyli wesołe piosenki poważnych kompozytorów
(muzyka współczesna – znani dyrygenci i poważni kompozytorzy też pisali dla dzieci,
H. Czyż, St. Szeligowski, K. Szymanowski, G. Bacewicz – mezzosopran, baryton)

10.12.2014r.  –  Z kolędą przez świat
(kwartet a capella –  kolędy z odległych krajów, m.in. hiszpańska, afrykańska)

21.01.2014r.  –  Karnawał zwierząt
(flet, wiolonczela, fortepian – muzyka programowa, portrety muzyczne różnych zwierząt)

11.02.2014r.  –  Co to jest chordofon – czyli tajemnice instrumentów strunowych
(gitara, mandolina, fortepian !)

Dzień na dworze Jagiellonów
(zespół Floripari – muzyka dawna, tym razem około-wielkanocna)

Muzyka filmu polskiego
(wiązanka walców oraz tematy z filmów historyczno-wojennych i filmów dla dzieci
obój, saksofon, fagot, fortepian)

 

TEMATY KONCERTÓW EDUKACYJNYCH w roku szkolnym 2013/2014

TAJEMNICE AEROFONÓW – CZYLI POWIETRZE W AKCJI
Różne typy instrumentów dętych (różne waltornie, saksofon, akordeon)

GEORG FRIEDRICH HAENDEL – MUZYCZNE PRZYGODY NIEMCA W ANGLII
Postać jednego z czołowych kompozytorów baroku – opowieść o życiu na dworze króla Anglii, ilustrowana fragmentami powstałych w tym czasie oper oraz oratoriów świeckich i kościelnych.
Wystąpi męski zespół „Triplum”, który ogromnie podobał się w zeszłym sezonie.

ZA MUNDUREM PANNY SZNUREM
Tradycyjnie w listopadzie nawiązujemy do Święta Narodowego. Tym razem nawiązanie dość luźne – ze względu na „wojskowy” charakter święta – historyczne pieśni żołnierskie polskie i słynne marsze wojskowe – od Radetzky’ ego do Glenna Millera (baryton – trębacz)

GŁOSY ANIELSKIE
Koncert w nastroju świątecznym – tercet pań, jako uzupełnienie do przedstawionego wcześniej zespołu męskiego. Mowa będzie o bardzo ważnych dla historii muzyki polskiej klasztorach: Benedyktynek w Staniątkach i Klarysek w Krakowie, gdzie powstawały i były przechowywane śpiewane do dziś pastorałki i kolędy.

NA POŁUDNIE OD POLSKI
Wprawdzie nie typowo karnawałowy, ale taneczny temat o tańcach za naszą południową granicą, czyli o tańcach Czech, Węgier i krajów bałkańskich (skrzypek – para taneczna)

BAWIMY SIĘ DŹWIĘKIEM
Spotkanie z muzyką współczesną, która lubi nie tylko dźwięki, ale i nieoczekiwane, czasem humorystyczne, efekty dźwiękowe (różne flety, duet perkusyjny).

CZAROWNICE I CZARODZIEJE
Przedstawienie fragmentów i popularnych tematów z muzyki ilustracyjnej – od „Ucznia czarnoksiężnika” – do „Harry’ego Pottera” (skrzypce, wiolonczela, fagot).

OPERA „KRAKOWIACY I GÓRALE” – Jana Stefaniego
Poruszamy temat związków muzyki z historią. Wymieniona opera powstała „ku pokrzepieniu serc” w okresie przygotowań do Insurekcji Kościuszkowskiej, której 220lecie będziemy obchodzić. Do dziś wykonywana ze względu na duża dawkę humoru i komizmu. (trójka śpiewaków).

POCZTÓWKA Z UKRAINY.
Kontynuacja cyklu „muzyka przed podróżami wakacyjnymi”. Próba przybliżenia mało znanej a ciekawej muzyki, tym razem zza wschodniej granicy (artystka grająca na typowym instrumencie ludowym – bandurze , para taneczna).

W roku szkolnym 2012 /2013  zaproponowano nam następujące tematy:

ŚPIEWNIK DOMOWY NA WESOŁO
„Śpiewniki domowe” – zbiór pieśni jednego z czołowych polskich kompozytorów, Stanisława Moniuszki, przeznaczony był – jak sam tytuł wskazuje – do muzykowania w domach, w gronie rodziny i znajomych. Już nie raz odwoływaliśmy się do tych dawnych obyczajów muzycznych, kiedy to w czasach poprzedzających erę odtwarzaczy mechanicznych, ludzie kochający muzykę uważali możliwość samodzielnego muzykowania za jedną z bardziej cenionych rozrywek. W czasach dzisiejszych nie sposób nie zastanowić się nad jeszcze jednym problemem, a mianowicie nad poziomem wykształcenia muzycznego naszych pradziadków. Niektóre z tych pieśni, przeznaczonych w zamyśle dla śpiewaków amatorów, dziś stanowią nawet dla śpiewaków profesjonalnych nie lada wyzwanie. Nasza audycja ma jednak całkiem inny cel, a mianowicie, przekonanie słuchaczy, że twórczość kompozytora zajmującego poczesne miejsce w podręcznikach i encyklopediach, wcale nie musi być poważną i sztywną. Należy tylko uważnie posłuchać muzyki, wczytać się w słowa i zinterpretować je zgodnie z ich zabawnym, czasem wręcz komicznym charakterem.

CZARA PEŁNA DŹWIĘKÓW
Tytułowa „czara”to element wspólny dla budowy instrumentów dętych blaszanych. Niektórzy słuchacze będą mieli pierwszy raz okazję zobaczyć z bliska trąbkę, puzon, czy tubę, dla większości jednak będzie to zapewne tylko przypomnienie dobrze im znanych instrumentów. Sądzimy jednak, że są to takie instrumenty i taki rodzaj muzyki, który zawsze jest chętnie słuchany ze względu na budzący radość i optymizm charakter dźwięków.

OPERETKOWE TO I OWO
W latach ubiegłych przedstawialiśmy audycje poświęcone specjalnym dziedzinom muzyki, jakimi są balet i opera. W tym roku przyszedł czas na nieco lżejszą muzę, czyli operetkę. Święci ona tryumfy na scenach całego świata, dzięki niezbyt skomplikowanym librettom (fabule), o których opowiadają pełne wdzięku arie, arietki i kuplety, nierzadko w rytmach tanecznych, nastawione na jak największe rozbawienie publiczności. Wiele z tych melodii przewija się w audycjach radiowych i telewizyjnych, mamy więc nadzieję, że niejeden z naszych słuchaczy, także i tych młodszych wiekiem, słuchając naszej audycji pomyśli z niedowierzaniem: ależ ja to znam!

W RYTMIE WALCA PRZEZ EUROPĘ
Walc zrobił niezwykłą karierę, zaczynając swój taneczny byt od festynów ludowych, z czasem pojawiając się na zabawach i balach w coraz to elegantszych salonach. I dziś, mimo mody na zupełnie inny rodzaj zabaw i tańców, nie został zapomniany i bywa tańczony przez coraz to nowe pokolenia.
Walc kojarzy się przede wszystkim z typem tańca wirowego, czyli walcem wiedeńskim i niezapomnianymi melodiami, których niedościgłymi twórcami byli kompozytorzy z „dynastii Straussów”. My jednak chcemy pokazać także inne oblicza walca, czyli romantyczne walce angielskie oraz walczyki francuskie, do dziś wygrywane na harmoniach przez ulicznych grajków paryskich. A jak należy walca tańczyć – pokażą nam profesjonalni tancerze z zespołu tzw. tańca towarzyskiego.

OBLICZA MISTRZA – Witold Lutosławski
Rok 2013 został ogłoszony w świecie muzycznym Rokiem Witolda Lutosławskiego, w setną rocznicę urodzin tego znakomitego polskiego kompozytora. Czujemy się więc w obowiązku jedno z naszych spotkań poświęcić temu twórcy, przez wielu uważanemu za absolutnie najwybitniejszego polskiego kompozytora wieku XX. Nazwisko to pojawiało się wprawdzie w naszych programach, ale przy tej szczególnej okazji chcemy przyjrzeć się bliżej pewnemu działowi twórczości kompozytorskiej Lutosławskiego, aby potwierdzić pewną tezę, a mianowicie, że ten mistrz kompozycji – nie tylko symfonicznej – miał naprawdę różne oblicza. Chcemy więc przedstawić pieśni dla dorosłych i piosenki dla dzieci do wierszy słynnych poetów, a także – o czym nie wszyscy wiedzą – komponowane pod pseudonimem przeboje muzyki popularnej.

„PIOTRUŚ I WILK” – bajka muzyczna
Sergiusz Prokofiew, słynny kompozytor rosyjski, wykorzystał popularną bajkę ludową jako temat poematu symfonicznego, przeznaczonego dla młodych słuchaczy. Na naszych audycjach usłyszymy ten utwór w wersji kameralnej, który – mimo braku orkiestry – pozwala jednak przedstawić rzecz najistotniejszą w tym dziele, a mianowicie pokazanie możliwości naśladowania muzyką głosów zwierząt i ptaków, a także przypisanie różnym instrumentom dętym ról, jak aktorom w teatrze.

POCZTÓWKA Z IRLANDII
Tym razem zakończymy rok szkolny zaproszeniem na „Zieloną Wyspę” czyli do Irlandii, której kultura i muzyka stała się ostatnio bardzo modna. Posłuchamy specyficznego brzmienia irlandzkich instrumentów i zobaczymy jak wyglądają „miękkie” i „twarde” (stepowanie) kroki tańców irlandzkich.

Brak komentarzy do wpisu “Audycje muzyczne 2019/2020”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word