Strona główna » Spotkania, Wykłady » Historia walk w 1939 r. w okolicach Głogoczowa

Historia walk w 1939 r. w okolicach Głogoczowa

W środku majowego weekendu zorganizowano w Domu Kultury w Głogoczowie seminarium historyczne. Przedmiotem rozważań prowadzącego wykład – ppłk Kazimierza Dymka były pierwsze dni drugiej wojny światowej w Głogoczowie i okolicach. Ważną postacią , którą przybliżył wykładowca był Generał Józef Rudolf Kustroń, bohatersko poległy w bitwie pod Ułazami koło Lubaczowa 16.09.1939 r. Generał urodził się w 1892 r. w Stryju na Ukrainie. Był osobą niezwykłą – znakomicie wykształconą, wychowaną w duchu patriotycznym i honorowym żołnierzem. Generał Józef Kustroń jest jedną z niewielu osób, które 3 krotnie uhonorowano Orderem Virtuti Militari.
Płk Kazimierz Dymek przedstawił sytuację militarną Polski na początku września 1939 r. Krok po kroku uczestnicy spotkania śledzili losy Armii Kraków, Armii Łódź, Armii Poznań i Armii Karpaty.

Ze smutkiem przyjmowano słowa o brakach w uzbrojeniu, łączności, pojazdach wojskowych. Jasnym punktem tej tragicznej sytuacji była 21 Dywizja Piechoty Górskiej pod dowództwem Generała Józefa Kustronia. 2 i 3 września była to jedyna jednostka wojskowa, która nie oddawała Niemcom pola, a wręcz spowodowała chwilowe wycofanie się wroga. Jednak strategia blitzkrieg (wojny błyskawicznej) opracowana przez Generała Heinza Guderiana była niezwykle skuteczna. Zaiste błyskawicznie, bo zaledwie w ciągu tygodnia Niemcy byli pod Warszawą.
7 września 2019 r. w na Cmentarzu Komunalnym w Głogoczowie odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej bohaterskiemu Generałowi Józefowi Kustroniowi, ufundowanej przez dzisiejszego interlokutora. Tablica będzie umiejscowiona w sąsiedztwie Grobu Wojennego, w którym spoczywają prochy Strzelców Podhalańskich z 21 Dywizji.
Spotkanie z płk Kazimierzem Dymkiem miało pomóc mieszkańcom Głogoczowa w poznaniu tego niezwykłego człowieka oraz miało służyć przypomnieniu i ugruntowaniu wiedzy na temat walk, które miały miejsce w okolicach Głogoczowa.

Obszerny artykuł „Wojna obronna 1939 r w okolicach Głogoczowa” znajduje się na stronach www.glogoczow.pl

Spotkania, Wykłady

Brak komentarzy do wpisu “Historia walk w 1939 r. w okolicach Głogoczowa”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word