Strona główna » Imprezy cykliczne, Imprezy muzyczne, Zajęcia z dziećmi » „Dziadek do orzechów” – bajka pod choinkę

„Dziadek do orzechów” – bajka pod choinkę

Pierwsza audycja dla dzieci w Nowym Roku opowiada   historię,  która początkowo w formie książkowej, a następnie jako widowisko baletowe, podbiła serca nie tylko dzieci,  ale i dorosłych, właściwie na całym świecie. Opowiadanie o „Dziadku do orzechów i Królu Myszy” napisał z początkiem XIX wieku niemiecki, ale zamieszkały przez wiele lat na ziemiach polskich (Poznań, Płock,Warszawa) i ożeniony z Polką pisarz, E.T.A. Hoffmann. Opowiadanie to przetłumaczył na język francuski słynny Aleksander Dumas, potem muzykę napisał jeden z największych kompozytorów romantycznych, Piotr Czajkowski. Tak powstało widowisko baletowe, którego fragmenty dobrze są znane nawet osobom nie interesującym się muzyką klasyczną.


Pamiętać należy, że tytułowy „dziadek do orzechów” , to figurka drewniana, bardzo popularna na przełomie XIX i XX wieku, która była przyrządem  rzeczywiście służącym do rozłupywania orzechów.   Historia  Hoffmanna o dziadku do orzechów rozgrywa się w wieczór wigilijny, kiedy to rodzina i przyjaciele małej Klary gromadzą się wokół ogromnej, pięknie ubranej choinki i oglądają  zgromadzone pod nią prezenty.
Ponieważ słuchaliśmy muzyki baletowej, w audycji wystąpiła również tancerka w odpowiednim, pięknym  stroju i dodała swoim lekkim tańcem atmosfery widowiska bajkowo – baletowego.

Wykonawcy: Konrad Mika– obój, Dominik Tekielak – fagot,   Katarzyna Pamuła – taniec, Emilia Bernacka – fortepian.
tekst : Dział Edukacji Muzycznej Filharmonii Krakowskiej

Imprezy cykliczne, Imprezy muzyczne, Zajęcia z dziećmi

Brak komentarzy do wpisu “„Dziadek do orzechów” – bajka pod choinkę”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word