Dwie audycje w maju

W maju zorganizowaliśmy dwie audycje umuzykalniające dla młodzieży szkolnej.
Pierwsza odbyła się 9 maja dla dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej i była to bajka muzyczna Sergiusza Prokofiewa „Piotruś i wilk”. Usłyszeliśmy ją w wersji kameralnej i zobaczyliśmy, jak poszczególne instrumenty dęte ( flet, obój, klarnet i fagot ) oraz fortepian zostały obsadzone w rolach poszczególnych postaci w bajce.

Druga audycja to „Pocztówka z Irlandii”.

Tradycyjnie ostatnia audycja w sezonie przybliża muzykę, folklor, kulturę kolejnego kraju na mapie.
W poprzedniej edycji cyklu podziwialiśmy muzykę gorącej Hiszpanii i słynne flamenco.
Teraz prowadzący zabrał nas w podróż do chłodnej Irlandii.
Najpierw przybliżył nieco historię i opowiedział uczestnikom o Celtach i ich wpływach w całej średniowiecznej  Europie, a następnie zaprosił na estradę muzyków, których pasją jest popularyzowanie muzyki i tańca irlandzkiego.

Instrumentaliści przedstawili  irlandzkie instrumenty muzyczne: ciekawy „akordeon”, który zawiesza się na jednym ramieniu i naciskając jeden guzik można uzyskać dwa dźwięki – inny przy rozciąganiu miecha instrumentu, a inny przy zgniataniu. Pani grająca na nim zaprezentowała również instrument perkusyjny,  który stanowiły dwie kości (żebra) wołu. Instrumentalistka zademonstrowała też dźwięki jakie można uzyskać grając dwiema deseczkami z jabłoni, następnie zagrała  deseczkami z wiśni i na końcu drzewa wężowego ( czy ktoś widział drzewo wężowe? – jest czarne jak heban). Okazało się , że brak kości czy deseczek nie wyklucza  udziału w koncercie, można sobie poradzić w takiej sytuacji grając na …złamanym nożu i kluczu. Po tej prezentacji nastąpił pokaz …fujarek: z plastiku, metalu, metalu z drewnianym ustnikiem, od malutkiej do ogromnej. Muzyk grał melodie irlandzkie również na mandolinie oraz oczywiście na dudach. Dudy to arcyciekawy instrument muzyczny.
Wielką atrakcją tego koncertu był występ tancerek w tradycyjnych strojach celtyckich. Pierwszy taniec wykonały w miękkich baletkach , a następny w specjalnych butach z dwoma obcasami, które służą do prezentacji stepu irlandzkiego. Audycja była bardzo ciekawa  i uczniowie uczestniczący w niej mogli się bardzo dużo nauczyć o historii, kulturze i  muzyce irlandzkiej.

Było to jednocześnie ostatnie spotkanie naszej młodzieży z muzykami z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w tym roku szkolnym. Wszyscy będziemy czekać niecierpliwie na kolejny sezon audycji umuzykalniających.

Imprezy cykliczne, Imprezy muzyczne, Imprezy zewnętrzne, Spotkania, Zajęcia z dziećmi

Brak komentarzy do wpisu “Dwie audycje w maju”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word