Strona główna » Imprezy cykliczne, Imprezy muzyczne, Zajęcia z dziećmi » Audycja „Co to jest chordofon – czyli tajemnice instrumentów strunowych”

Audycja „Co to jest chordofon – czyli tajemnice instrumentów strunowych”

Z Filharmonii krakowskiej otrzymaliśmy następujący opis kolejnej audycji realizowanej w tym roku szkolnym dla młodzieży:

Nie bez powodu używamy w tytule tej trudnej nazwy instrumentów, podobnie jak w minionym roku szkolnym mówiliśmy o „aerofonach”, czyli o tym, jak to w instrumentach gra powietrze.

Tym razem opowiemy, o wydobywaniu pięknych dźwięków poprzez umiejętne szarpanie metalowych strun gitary, mandoliny i ukulele. Bo te właśnie instrumenty zaprezentuje uczniom zaproszony przez nas muzyk, opowiadając jednocześnie ciekawostki o ich budowie, krajach, gdzie są szczególnie lubiane, czy sytuacjach, w jakich się na nich zazwyczaj gra.

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że kojarzona aktualnie z hiszpańskimi rytmami gitara, w czasach Mozarta była ulubionym instrumentem salonowym, że kilka tematów filmowych – wprawdzie z filmów dla dorosłych, ale przez częste granie np. w audycjach radiowych, zapewne większości nawet młodszych słuchaczy dobrze znanych – otóż że te, jak mówimy nieraz „kultowe melodie” – wykonywane są w filmie na mandolinie. I pewnie nie wszyscy wiedzą, jakie niespodzianki czekają turystów na dalekich wyspach hawajskich czy Tahiti, gdzie tubylcy zwykli grywać na ukulele. Powiemy także kilka słów o budowie fortepianu i pianina, które wprawdzie dzieciom są dobrze znane, ale czy wiadomo dokładnie, co właściwie zawierają ich wielkie drewniane obudowy?

Audycja nasza ma na celu nie tylko przedstawienie kolejnej porcji pięknej muzyki, ale i uświadomienie naszym słuchaczom, że MUZYKA należy wprawdzie do tzw. sztuk pięknych, ale jest też NAUKĄ, WIEDZĄ o wykonawstwie – czyli o tym, JAK się gra, o budowie instrumentów muzycznych – czyli o tym, NA CZYM się gra, a także KIEDY i CO się gra, lub niegdyś grało.”

 

Program audycji:

 

 • gitara

 • Mauro Giuliani – I Koncert na gitarę i orkiestrę, cz. III Polonaise

 • Isaac Albeniz – Asturias (Leyenda) z cyklu Chants d’Espagne

 • Francisco Tarrega – Recuerdos de la Alhambra (Wspomnienie z Alhambry)

 • Dyens Roland – Tango en skai

 • mandolina

 • Nino Rota – temat z filmu Ojciec chrzestny

 • Mikis Theodorakis – temat z filmu Grek Zorba

 • ukulele

 • H. Arlen / E.Y. Harburg – Over the rainbow z filmu Czarnoksiężnik z Oz (2 wersje)

wykonawcy:

 1. Krzysztof Cyran – gitara, mandolina, ukulele

 2. Emilia Bernacka – fortepian

prowadzenie:

Maciej Jabłoński

Imprezy cykliczne, Imprezy muzyczne, Zajęcia z dziećmi

Brak komentarzy do wpisu “Audycja „Co to jest chordofon – czyli tajemnice instrumentów strunowych””

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word