Aerofony

Sezon 2013/2014 rozpoczęliśmy w naszym Domu Kultury audycją umuzykalniającą dla młodzieży przygotowaną przez muzyków z Filharmonii im.Karola Szymanowskiego w Krakowie.
Tematem koncertu były „Tajemnice aerofonów czyli powietrze w akcji”.
Aerofony czyli instrumenty dęte – słuchacze poznali 3 grupy tych instrumentów – drewniane (saksofon –  w tym metalowym instrumencie najważniejszy jest drewniany stroik, który „robi” dźwięk), blaszane (róg, waltornia) i klawiszowe (akordeon).
Uczestnicy audycji zobaczyli i usłyszeli saksofony: altowy i sopranowy. Istnieją też saksofony  tenorowe, barytonowe,  basowe i kontrabasowe. Muzyk saksofonista zagrał temat z „Powrotu różowej pantery” i „Bolero” Ravela.
Następnie młodzież uczestnicząca w koncercie poznała róg oraz waltornię,czyli bardziej skomplikowany róg z systemem klapek. Muzyk zagrał również na waltorni piccolo.
Fragment I Koncertu na róg KV412 W.A.Mozarta ilustrował możliwości tego ciekawego i bardzo wymagającego instrumentu.
I akordeon – instrument wszechstronnie wykorzystywany w muzyce ludowej, rozrywkowej, współczesnej. My usłyszeliśmy „Krzesanie” Tomasza Drabiny – swoiste połączenie tanga z muzyką góralską.
Na koniec na estradzie pojawili się wszyscy trzej instrumentaliści i zagrali „Ragtime” Scotta Joplina. Ragtime czyli prapoczątki muzyki rozrywkowej – z niego wywodzi się jazz, soul, hip-hop.
Pierwsza audycja w bieżącym roku szkolnym bardzo podobała się widzom, którzy z niecierpliwością czekają na następne spotkania z muzykami.

Imprezy cykliczne, Imprezy muzyczne, Spotkania, Zajęcia z dziećmi

Brak komentarzy do wpisu “Aerofony”

Zostaw odpowiedź

(wymagane)

(wymagany)


*
Aby udowodnić, że jesteś żywą osobą, a nie robotem, przepisz widoczne na rysunku słowo. Możesz nacisnąć na rysunek, aby usłyszeć tekst.
Click to hear an audio file of the anti-spam word